15.05.2013r. - Redukcja zatrudnienia w Hucie Czêstochowa



ISD Huta Czêstochowa, w której planuje siê docelowo zredukowaæ zatrudnienie o ok. 1,5 tys. pracowników, bêdzie im proponowaæ wziêcie odpraw i dobrowolne odej¶cie z zak³adu (16 pensji plus 3-miesiêczne wypowiedzenia bez obowi±zku ¶wiadczenia pracy). Rozmowy z pracownikami rozpoczn± siê w czwartek. Huta upadnie je¶li nie zwolni ludzi.

Rozmowy indywidualne rozpoczn± siê w czwartek. Je¿eli który¶ z pracowników huty zdecyduje siê na odej¶cie z pracy i podpisze stosown± umowê, to za okres wypowiedzenia otrzyma trzy pensje plus szesna¶cie pensji za rozwi±zanie umowy przed gwarantowanym okresem zatrudnienia, wynikaj±cym z pakietu socjalnego. Wstêpna oferta wyp³aty tych szesnastu pensji dotyczy³a pa¼dziernika, ale uda³o siê wynegocjowaæ z w³a¶cicielem (grupa ISD Polska-PAP), by skróciæ ten okres wyp³at do 10 sierpnia - powiedzia³ rzecznik grupy ISD Polska Jacek £êski.
£êski doda³, ¿e oferta 16 pensji jest skierowana do pracowników, którzy decyzjê o odej¶ciu podejm± w przeci±gu tygodnia od spotkania z konsultantem, podczas którego zostan± zaproponowane indywidualne warunki wsparcia, np. poszukiwanie nowej pracy. Je¿eli zdecyduj± siê pó¼niej - oferta zmniejszy siê do 14 pensji. £êski poda³, ¿e program dobrowolnych odej¶æ bêdzie realizowany do koñca czerwca.

Szef Solidarno¶ci w ISD Hucie Czêstochowa Marek Lisowski powiedzia³ PAP, ¿e zwi±zek nie bêdzie ocenia³ tej propozycji. - Czy to jest dobra propozycja, oceni± ci, którzy s± tym zainteresowani. Pracodawca ma prawo zaproponowaæ pracownikom sposób rozstania siê z zak³adem pracy. Mo¿e proponowaæ program dobrowolnego odej¶cia, my mu nie bêdziemy ani w tym pomagaæ ani przeszkadzaæ. Pracownik to oceni - powiedzia³ Lisowski.
Zdaniem Lisowskiego, "ca³a ta sprawa" powsta³a po to, ¿eby "omin±æ zasadniczy punkt - pakiet socjalny", który by³ negocjowany w 2005 roku. - Inwestor do czego innego siê zobowi±za³ - do 10 lat zatrudnienia. To nie jest w porz±dku - doda³.
Huta zatrudnia ok. 3050 pracowników. Docelowo planuje siê zredukowaæ zatrudnienie - jak poinformowa³ £êski - o ok. 1,5 tys. osób.
Ukraiñska grupa ISD przejê³a czêstochowsk± hutê osiem lat temu (huta kontynuuje ponad stuletnie tradycje hutnicze). Podpisano wówczas pakiet, daj±cy za³odze 10-letni± gwarancjê zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszaj±cej siê sytuacji rynkowej, nie zwalnia³a pracowników. Nawet gdy pozbywano siê poszczególnych segmentów dzia³alno¶ci (jak koksownia czy rurownia), czê¶æ za³ogi, której nie przej±³ nowy inwestor, pozostawa³a w hucie.
Ukraiñski inwestor po prywatyzacji huty zainwestowa³ w ni± ponad 400 mln z³. W miêdzyczasie jednak - jak argumentowali pod koniec kwietnia przedstawiciele ISD - diametralnie zmieni³ siê ¶wiatowy rynek stali, co w segmencie wytwarzanych w Czêstochowie blach grubych jest szczególnie widoczne.
- Komfortowego wyj¶cia mnie ma, albo upad³o¶æ zak³adu albo redukcja zatrudnienia. Nie widzimy ¿adnej alternatywy, ¿eby tê sytuacjê odwróciæ, musia³oby siê co¶ gwa³townie zmieniæ na rynku stali, a tego nie przewidujemy. Na rynku europejskim huty nie realizuj± ok. 60-70 proc. swoich mo¿liwo¶ci produkcyjnych. Tak samo jest w Chinach. Rynek stali w ci±gu ostatnich kilku lat siê radykalnie zmieni³ - powiedzia³ £êski. W¶ród g³ównych czynników tych zmian wymienia: kryzys finansowy, który uderzy³ w g³ówne ga³êzie inwestycyjne, takie jak np. przemys³ ciê¿ki i "du¿e przedsiêwziêcia strukturalne" oraz zmiany na ¶wiatowym rynku, na które wp³yw maj± m.in. Chiny, które z importera sta³y siê eksporterem.


Fot. MAREK BARCZYÑSKI